Keress élményt - Tervezz útvonalat - Utazz Magyarországon
Helyszínek
Események
Kiemelt szálláshelyek
Útitervek
Élmény ajánlat piactér
Jegyértékesítés
Szállásfoglalás

Partner belépés Regisztráció

Program


Magyar művészet 1945 után | Európai Iskola | Művészettörténeti előadás

Magyar művészet 1945 után | Európai Iskola | Művészettörténeti előadás

A Hegyvidék Galéria májusban induló, új előadás-sorozata az 1945 utáni magyar képzőművészettel foglalkozik napjainkig, bemutatva a különböző irányzatokat és művészetfelfogásokat, az adott témát kutató szakemberek, művészettörténészek által.

Aktuális előadások



Magyar művészet 1945 után | Európai Iskola
Művészettörténeti előadás

A Hegyvidék Galéria májusban induló, új előadás-sorozata az 1945 utáni magyar képzőművészettel foglalkozik napjainkig, bemutatva a különböző irányzatokat és művészetfelfogásokat, az adott témát kutató szakemberek, művészettörténészek által. Első alkalommal Pataki Gábor művészettörténész az 1945–1948 között működő, a huszadik századi magyar művészettörténetben jelentős szerepet betöltő Európai Iskola művészcsoport munkásságáról ad áttekintést.

A világháború pusztította Európa egyik romvárosában Budapesten, a pincékből, óvóhelyekről előbújó emberek között ott vannak a képzőművészek, művészeti írók is, akik kézikocsival cipelik a festményeket a varázsütésre nyíló kiállításokra, és 1945 őszén egy új csoportot alapítanak, az 1948-ig működő Európai Iskolát. A csoport tagjai számot próbáltak vetni a háború borzalmaival és a kontinens morális válságával. Úgy vélték, a történtekkel való felelős szembenézésben fontos szerepet kell kapnia a művészetnek, mely segíthet az emberi psziché sötét oldalainak feltárásában, s egyúttal megszelídítésében is. Erre az általuk képviselt modern irányzatok közül a szürrealizmust és a szürreális absztrakciót vélték a legalkalmasabbnak. Éltek az e rövid ideig tartó szabadabb korszak lehetőségeivel: 38 kiállítást rendeztek, kiadványokat jelentettek meg, kapcsolatba léptek Európa rokon szellemű törekvéseivel, s mindenekelőtt fontos, izgalmas műveket alkottak. A sztálinista fordulat véget vetett tevekénységüknek, de helytállásuk, művészetük még hosszú évtizedekig példa maradt.

Pataki Gábor művészettörténész az HUN-REN Művészettörténeti Intézet szenior munkatársa, az Új Művészet folyóirat vezető szerkesztője. A kortárs művészeten kívül szűkebb érdeklődési és kutatási területe a 20. századi avantgárd – különös tekintettel a szürrealizmusra –, Vajda Lajos művészete, az Európai Iskola, az 1950-es, 1960-as évek magyar művészete. 

Előadó: Pataki Gábor művészettörténész, a HUN-REN Művészettörténeti Intézet szenior munkatársa

> Időpont: 2025. május 28. (szerda) 18:00
> Helyszín: Hegyvidék Galéria, 1126 Budapest, Királyhágó tér 10.

Részvételi díj: 2000 Ft, hegyvidéki lakosoknak: 1000 Ft
Jegyek kaphatók a https://hegyvidekgaleria.jegy.hu/ oldalon, valamint a Hegyvidék Galériában.
Az eseményekre érkezéskor a lakcímkártya vagy a Hegyvidék Kártya felmutatása kötelező!

Fotó // Jakovits József: Bagoly, 1948; terrakotta, 26 × 19 × 20 cm; Antal–Lusztig-gyűjtemény, Debrecen

Ajánló


A világ gyors változása új kihívásokat állít az oktatás és nevelés elé. L. Ritók Nóra előadása arra hívja fel a…

A múzeumi évad utolsó zárt csoportos művészetterápiája a szabadság témájával foglalkozik majd, amely a közelgő nyárhoz kötődően igencsak aktuális kérdés…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!



Regisztráld turisztikai helyedet, eseményedet vagy regisztrálj felhasználóként!