Ember Judit filmje 1982-ben készült el, de 1989-ig hivatalosan nem lehetett vetíteni, be volt tiltva. A történet 1948. június 3-án kezdődik, amikor Pócspetri lakossága a helyi tanácsháza elé vonult, hogy az egyházi iskola államosítása ellen tüntessen. A tumultusban meghalt egy fiatal rendőr, aki véletlenül lelőtte magát a fegyverével. Az eset után az egész falut felelősségre vonták, a rögtönítélő bíróság döntése nyomán egy embert - ártatlanul - kivégeztek, sokakat bántalmaztak és bebörtönöztek.
Sokáig Pócspetri maradt „a rendőrgyilkos falu”, és ezen csak Ember Judit dokumentumfilmje változtatott. A Pestről érkező idegen, a rendező előtt fokozatosan bontakozott ki a régi dráma története, miközben a falu bizalmába fogadta, hiszen megértette a lakosság félelmét, hogy harminc év után is veszélyes az esetről beszélni. A kegyetlen, napokon át tartó verések emléke, az egész falut érő állampárti bosszú, az évtizedeken át elhallgatott történet nagyon izgalmas és lebilincselő filmet eredményezett.
A Pócspetrit elkészülte után szamizdatban, házi vetítéseken, zártkörű klubokban lehetett csak látni, így legenda lett belőle.
Ember Judit a filmmel nemcsak szimbolikusan rehabilitálta Pócspetrit, hanem éveken át küzdött a jogorvoslatért is, amit a rendszerváltás évében egy bírósági újratárgyalással sikerült elérni.
Az évad utolsó filmklubján ezt a legendát fogjuk a „maratoni” vetítéssel feleleveníteni, amelyet az egyik legjobb magyar dokumentumfilmes, Ember Judit emlékének ajánlunk.
Oltai Kata bevezetője után egy szünettel vetítjük a filmet.
Figyelem, a film hossza miatt korábban kezdünk!