Meghívott vendégünkkel ezúttal Dr. Lázár Marianna, a Károli Gáspár Református Egyetem Japanológia Tanszékének egyetemi adjunktusa,segítségével nyerünk betekintést a japán művészet világába. Szó esik majd virágzó korszakokról, az ukiyo-e stílusról, tradícióról és modernitásról, és mindezek kiindulópontjáról, Tokióról.
Meghívott szakértő: Dr. Lázár Marianna történész, japanológus
Moderátor: Harsányi-Kovács Ágnes művészettörténész
Szakmai beszélgetés: 30 perc
A beszélgetést követően a Tokió művészete dokumentumfilm kerül vetítésre.
Az oxfordi Ashmolean múzeum jelentékeny időszaki tárlata adta az ötletet, hogy a Tokió művészete című Exhibition on Screen epizódban bemutassuk a 400 éves Tokió hihetetlenül gazdag kultúráját: Hokuszai és Hiroshige finom fametszeteitől kezdve a pop art stílusú plakátokon, a kortárs fotóművészeten, a mangán, a filmművészeten át egészen a napjainkban, az utcán készülő műalkotásokig.
A dokumentumfilm dobbantóként használta a kiállítást Tokióba repítésünkhöz, ahol felfedezhetjük magunknak a város pezsgő művészeti életét. A megkapóan illusztrált, gazdagon adatolt mozgókép egy olyan metropoliszról készült, mely 400 éves történelme során folyamatosan pusztult-újjáépült, ezáltal a Föld egyik legélettelibb, legizgalmasabb városává vált.
„Tapasztalatom azt mondatja velem, hogy Japán mást gondol a művészetről, másként értelmezi azt, mint mi, jellemzően Nyugat-Európában. A művészi érzék és igény az élet megannyi apró mozzanatában megnyilvánul: ahogy ételeiket készítik, ahogy kertjüket alakítják, ahogy öltözködnek… Jóval szélesebb körben értelmezik, mindenre kiterjesztik a „művészet” fogalmát.” /DAVID BICKERSTAFF/
angol dokumentumfilm, 90 perc, 2023
rendező: David Bickerstaff
Forgalmazó: Pannonia Entertainment
Korhatár: 12 éven aluliaknak nem ajánlott